Read Müzikhol by Gaétan Soucy Free Online


Ebook Müzikhol by Gaétan Soucy read! Book Title: Müzikhol
The author of the book: Gaétan Soucy
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 2012
The size of the: 868 KB
Loaded: 1049 times
Reader ratings: 6.6
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF

Read full description of the books:Kendisini yirmili yılların sonunda New York'ta bir limanda bulan, kırılgan, saf ve masum genç Xavier X. Mortanse'ın, geçmişine dair sadece üç isim vardır: bileğine dövme olarak yapılmış kendi adı, kız kardeşi Justine'in adı ve Macaristan'da olduğunu hatırladığı Saint Lawrence Irmağı. Gerçekte kim olduğunu bilmeyen Xavier, şehri yavaş yavaş bir yıkım alanına çeviren acımasız ve kaba "yıkıcılar"ın yanında çırak olarak işe başlar. Aşkların, düşlerin, evlerin ve hayatların parçalara ayrılarak birer yıkıntıya dönüştüğü, aynı müzikhollerdeki gibi birçok karakterin birbiri ardına belirip kayboluverdiği bu kocaman şantiyede Xavier de Amerikan rüyasındaki yerini almak umuduyla bir o yana bir yana savrulup durur.

New York'un tüm aşırılıklarının serbestçe sergilendiği bir müzikhol, karakterlerin ise benzersiz ve tekinsiz masal kahramanlarını andırdığı, burleskten fantastiğe, fabldan vodvile birçok türün izlerini taşıyan bu barok romanın yazarı Soucy, edebiyat dünyasının, kendi özgürlüğüne inanan diğer tüm büyük karakterleri gibi kolay kolay unutulmayacak trajik bir kahraman ve XX. yüzyıl edebiyatının dev yapıtları arasında yerini alan, çok katmanlı ve farklı okumalara açık büyük bir eser yaratmış.

Ünlü eleştirmen Pierre Lepape'ın dediği gibi "Gaétan Soucy, Fransızca yazan yazarların en iyilerinden biri ve şüphesiz, son yılların tartışmasız en önemli keşfi."


Download Müzikhol PDF Müzikhol PDF
Download Müzikhol ERUB Müzikhol PDF
Download Müzikhol DOC Müzikhol PDF
Download Müzikhol TXT Müzikhol PDFAuthor Gaétan Soucy wrote an interesting book called Müzikhol. This book published Can Yayınları, and for what-would buy the book Müzikhol, you need to pay $5.58 for a copy. However, on our website, you can download the book in PDF or ePUB Müzikhol file and read it completely free of charge. Here you can find other books by the author Gaétan Soucy, which you will enjoy the book as Müzikhol. Join us and you will have a good opportunity to get a free ePUB Müzikhol, and other interesting books.Read information about the author

Ebook Müzikhol read Online!

Gaétan Soucy est né à Montréal, le 21 octobre 1958. Après des études en physique et en mathématiques à l’Université de Montréal, il termine des études littéraires à l’Université du Québec, puis obtient une maîtrise en philosophie par un mémoire remarqué sur la théorie transcendantale des sciences dans la philosophie critique kantienne. Enfin, il consacrera quelques années à l’étude exclusive de la langue et de l’écriture japonaises.

Il publie son premier roman, L’Immaculée Conception, en 1994. Il donne ensuite L’Acquittement (Boréal, 1997), qui remporte le Grand Prix du livre de Montréal. Toutefois, c’est son troisième roman, La petite fille qui aimait trop les allumettes (Boréal, 1998), traduit en une vingtaine de langues, qui établit sa renommée internationale. Il est le lauréat du prix Ringuet de l’Académie des lettres du Québec.

En 2002, il publie Music-Hall! (coédition Boréal/Seuil) qui remporte le Prix des libraires du Québec, de même que le prix France-Québec/Jean-Hamelin. En 2003, il reçoit également le Grand Prix de littérature française hors de France (Fondation Nessim Habif) pour son œuvre et plus particulièrement pour Music-Hall!

Il était également professeur de philosophie au Collège Édouard-Montpetit à Longueuil.

Écrivain exigeant, Gaétan Soucy laisse derrière lui une œuvre qui se distingue par la somptuosité de l’écriture et par la profondeur de la pensée. Ses personnages, souvent des marginaux, atteignent une résonnance universelle dans leur questionnement désespéré devant le mystère de la vie, dans leur soif de pardon et d’apaisement.

--------

Gaétan Soucy is a Canadian novelist and professor.

He studied physics at Université de Montréal, completed a Master's degree in philosophy, and studied Japanese language and literature at McGill University.

His third novel, La petite fille qui aimait trop les allumettes (translated as The Little Girl Who Was Too Fond of Matches by Fischman) caused a sensation in Quebec and was immediately translated into more than ten languages.

Soucy lived in Montreal.


Download Müzikhol PDF Müzikhol PDF
Download Müzikhol ERUB Müzikhol PDF
Download Müzikhol DOC Müzikhol PDF
Download Müzikhol TXT Müzikhol PDFReviews of the Müzikhol


TYLER

You can, and you should read it.

CAMERON

The idea is great, but sometimes the text suffers

ABIGAIL

You need to drive a phone number to protect against robots.

ADAM

This book would read to every man for ...

LILY

Fantastic book!
Add a comment
Download EBOOK Müzikhol by Gaétan Soucy Online free

PDF: mzikhol.pdf Müzikhol PDF
ERUB: mzikhol.epub Müzikhol ERUB
DOC: mzikhol.doc Müzikhol DOC
TXT: mzikhol.txt Müzikhol TXT